Montessori w domu:

Jak rozwijać samodzielność dziecka przez przygotowane środowisko

Witajcie, drodzy Rodzice!

Zapraszamy do zapoznania się z pierwszym wpisem z naszego cyklu "Montessori w domu"! W naszym żłobku Montessori, codziennie mamy szansę obserwować, jak dzieci rozwijają się w niezwykły sposób, korzystając z metod i zasad opracowanych przez Marię Montessori. To przekonanie o nieograniczonym potencjale każdego dziecka inspiruje nas do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z Wami, abyście mogli wspierać rozwój Waszych dzieci również w domu.

Dlaczego Montessori w domu?

Adoptowanie zasad Montessori do domowego użytku to nie tylko możliwość kontynuowania edukacji dziecka poza żłobkiem. To przede wszystkim szansa na wspieranie jego niezależności, ciekawości świata oraz budowanie głębokiego szacunku do siebie i innych.

Pierwszy Krok: Przygotowane środowisko

Przygotowane środowisko jest fundamentem metody Montessori. Jest to przestrzeń, która została celowo zorganizowana i dostosowana do potrzeb dziecka, tak aby zachęcać do samodzielnego odkrywania, nauki i rozwoju. Jak więc możecie stworzyć takie środowisko w domu? Oto kilka podstawowych wskazówek:

1. Dostosowanie przestrzeni do potrzeb dziecka

Wasz dom może być pełen możliwości dla dziecka do samodzielnej eksploracji. Zaczyna się od prostych zmian:

  • Niskie półki z zabawkami i książkami na wyciągnięcie ręki dziecka.
  • Mały stolik i krzesełko, gdzie dziecko może rysować, malować czy układać puzzle.
  • Kącik do czytania z wygodnym fotelikiem i dostępem do książeczek.
  • Bezpieczne narzędzia kuchenne, aby dziecko mogło uczestniczyć w prostych czynnościach kuchennych.

2. Promowanie samodzielności

Codzienne czynności, takie jak nakrywanie do stołu, wybieranie ubrań czy porządkowanie zabawek, to doskonałe okazje do nauki samodzielności. Kluczem jest umożliwienie dziecku dostępu do przedmiotów, które będą wspierać te działania.

3. Zachęcanie do eksploracji

Dzieci są naturalnymi odkrywcami. Warto więc zapewnić im dostęp do różnorodnych materiałów, które będą stymulować ich zmysły i ciekawość:

  • Naturalne materiały jak kamienie, liście, szyszki do badania i sortowania.
  • Zabawki edukacyjne dostosowane do wieku dziecka, które rozwijają umiejętności motoryczne i kognitywne.
  • Bezpieczny dostęp do ogrodu lub balkonu, gdzie dziecko może obcować z naturą.

Na co dzień w domu Montessori

Wdrażanie zasad Montessori w domu nie wymaga rewolucji. To raczej ewolucja Waszego podejścia do wychowania i wspierania dziecka w jego rozwoju. Kluczem jest obserwacja, cierpliwość i dostosowanie środowiska do bieżących potrzeb i zainteresowań Waszego dziecka.


Pamiętajcie, że każdy dzień to nowa okazja do nauki i odkryć. Stwarzając w domu przyjazne środowisko Montessori, dajecie swojemu dziecku narzędzia do rozwijania niezależności, ciekawości i miłości do nauki - wartości, które będą je wspierać przez całe życie.


Z miłością i wsparciem,
Przystanek Montessori

Montessori w domu:
Rozwijanie umiejętności językowych